Kopie EIS Mercedes jednotky

EIS jednotka u vozů Mercedes je zkratkou pro „Elektronická Ignition Switch“ (Elektronický Zapalovací Spínač). Jde o jednotku, která kontroluje a řídí elektrický systém vozidla, včetně startování motoru. Tato jednotka je důležitým prvkem pro správné fungování vozidla a v případě poruchy obvykle není možné vozidlo nastartovat.

Mercedes EIS W211 scaled

Porucha se nejčastěji projevuje nemožností otočit klíče ve spínací skříňce, v tu chvíli je důležité se nepokoušet klíčkem otočit silou, ničemu tím nepomůžete a spíše poškození zvětšíte. Také se stává že sice je možné ve EIS jednotce klíčem otočit ale nedojde k rozsvícení  přístorojové desky a ani otočení startéru. 

Může nastat však situace kdy není vada v EIS jednotce ale v samotném klíči. To jde vcelku spolehlivě vyloučit pokud máte 2 klíče, pokud máte pouze jeden klíč, je možné se za mnou ještě před demontáž EIS jednotky zastavit a pomocí IR čtečky se pokusím přečíst data v klíči. Pokud se podaří vyčíst, budou chyba v EIS jednotce pokud nepodaří, je poškozen klíč a je nutné do vozidla napárovat nový. (nejlépe demontovat EIS jednotku a donést ji pro napárování nového klíče) 

 

Kopie EIS Mercedes jednotky scaled

Pokud však zjistím že chyba je v EIS jednotce, je tu vcelku schůdné řešení které spočívá v překopírování EEPROM a FLESH dat z původní jednotky do jiné. Obvykle lze použitou jednotku zajisti z vrakoviště v řádech dnů. Samotné kopírování zabere zhruba hodinu. 

IMG 2821 scaled

Po překopírování dat Vám budou fungovat všechny klíče které jste k vozidlu měli. Bohužel klíče které již byly do nějakého vozu zapsány již nelze použít jinde. 

EIS Mercedes jednotka scaled

Po úspěšné kopii dat je potřeba jednotku pouze namontovat zpět do vozidla. Upozorním že demontáž i montáž je třeba provádět při odpojení baterie, mimo jiné kvůli synchronizaci ELV. 

ELV je zkratkou pro „Elektrický Zámek Volantu“ u vozů Mercedes. Jde o elektrický systém, který kontroluje pozici volantu a umožňuje řidiči odblokovat volant při zasunutí klíčku do zapalování. Poruchy u tohoto systému ale probereme v dalším příspěvku 🙂